NaÅ¡e vlasyVlasy jsou jednÃm z nejdůležitÄ›jÅ¡Ãch výrazových prostÅ™edků a dávajà každému z nás osobitý vzhled. ObzvláštÄ› v dneÅ¡nà dobÄ› jsou husté a zdravé vlasy nezbytnou souÄástà osobnosti a pro modernÃho ÄlovÄ›ka jsou jednÃm z projevů a symbolů krásy. Ztráta vlasů může být výsledkem mnoha pÅ™ÃÄin, jako je napÅ™. vedlejšà úÄinek nÄ›kterých léÄiv, úraz, infekce a v neposlednà řadÄ› vrozená dispozice. Výskyt je mnohem ÄastÄ›jÅ¡Ã u mužů s geneticky danou charakteristickou lokalizacà v oblasti koutů a na temeni hlavy. Je to zároveň ten nejÄastÄ›jÅ¡Ã pÅ™Ãpad vypadávánà vlasů vůbec. Vlasy jsou souÄástà lidského organismu a působà na nÄ› stejnÄ›, jako na pokožku, různé klimatické podmÃnky (zima, vÃtr, sůl z moÅ™ské vody, slunce), chemické látky (zneÄiÅ¡tÄ›né ovzduÅ¡Ã, voda v plaveckých bazénech, trvalá ondulace nebo barva na vlasy), fyzické poÅ¡kozenà (pÅ™ÃliÅ¡nÄ› horké vysouÅ¡enÃ, zmaÄkanà atd.) nebo různé fyzické zatÞenà organismu (tÄ›hotenstvÃ, choroba, stres). ÄŒlovÄ›ku na hlavÄ› roste průmÄ›rnÄ› 100 000 až 150 000 vlasů. NejtenÄà vlasy bývajà svÄ›tlé, kterých bývá vÄ›tÅ¡inou nejvÃce. SilnÄ›jÅ¡Ã vlasy jsou hnÄ›dé a Äerné. NejsilnÄ›jÅ¡Ã jsou vlasy zrzavé, které zároveň patřà mezi nejtenÄÃ. Barva vlasů je ovlivnÄ›na podÃlem Äerveného a hnÄ›dého barviva (pigmentu) melaninu, který je ve vlasové kůře. Å edivÄ›nà vlasů je způsobeno postupným úbytkem melaninu z vlasové kůry (s pÅ™ibývajÃcÃmi léty ho ubývá). Tak jako jiné organely i vlasy v průbÄ›hu života postupnÄ› ztrácejà vodu, tzv. velusové vlásky již neobsahujà dÅ™eň, jsou suÅ¡Å¡Ã i tenÄÃ, ménÄ› pigmentované a vzhledem k úbytku drobných kapilár kolem vlasové cibulky docházà i k útlumu tvorby mazu a tÃm pádem i k tendenci k dalÅ¡Ã dehydrataci vlasů. Vlasy o ÄlovÄ›ku prozradà hodnÄ›, proto byste péÄi o svou hÅ™Ãvu nemÄ›la nechávat jen za dveÅ™mi koupelny. Å ampónem a balzám to totiž nekonÄÃ. I úÄesy totiž podléhá módnÃm trendům. Proto se každoroÄnÄ› sejdou Å¡piÄkový kadeÅ™nÃci svÄ›ta, aby uvedli žhavé trendy ve vlasové tvorbÄ›. Napadlo vás nÄ›kdy, že struktura vlasu má stejnÄ› logické uspořádánà jako Rubikova kostka? PodobnÄ› jako ji i vlasy tvořà jednotlivé Äásti, které, pouze pokud jsou složeny ve správném poÅ™adÃ, tvořà ten pravý celek. Zdravé, husté, lesklé a esteticky upravené vlasy, jsou vždy takÅ™ÃkajÃc korunou krásy, a to nejen u žen, ale i u mužů. Vlasy nejsou pro ÄlovÄ›ka sice životnÄ› důležité, jako je tomu se srstà u zvÃÅ™at, ale o to vÃce jsme zoufalÃ, když nám zaÄnou padat.
V USA je transplantace vlasů nejÄastÄ›jÅ¡Ãm zákrokem u mužů vůbecPÅ™ÃÄin vypadávánà vlasů je mnoho: hormonálnà vlivy, kožnà onemocnÄ›nÃ, stres, nadmÄ›rné sluneÄnà zářenÃ, působenà různých chemických látek. NejÄastÄ›jÅ¡Ã pÅ™ÃÄinou je vrozená disposice. Transplantace vlasů je tedy zákrok, jÃmž se pÅ™esazujà dÄ›diÄnÄ› nepoÅ¡kozené zdravé vlasové koÅ™Ãnky do proÅ™Ãdlých nebo holých mÃst pacientovy hlavy. Transplantované vlasy zaÄnou růst v plné mÃÅ™e obvykle asi dva až tÅ™i mÄ›sÃce po zákroku. Kosmetický efekt transplantace lze hodnotit nejdÅ™Ãve po půl roce. Po této dobÄ› lze také operaci nejdÅ™Ãve opakovat.
Co způsobuje šedivěnà vlasůTypické padánà vlasů u mužů s následnou plešà je způsobeno:
- dÄ›diÄnými faktory (genetickým kódem), v nichž je budoucà vlasový problém pÅ™edem naprogramován;
- androgeny (mužskými pohlavnÃmi hormony) jejichž normálnà nebo zvýšená hodnota iniciuje genetický kód;
- ostatnà možné faktory nemusà být nutnou pÅ™ÃÄinou padánà vlasů, ale mohou ztrátu vlasů urychlovat. Ochlupenà je, s výjimkou dlanà a plosek, prakticky po celém tÄ›le.Pak hovoÅ™Ãme o vlasech, vousech, Å™asách, oboÄÃ, brvách. Jen na hlavÄ› máme nÄ›co kolem 100 tisÃc vlasů. NejvÃce bývá svÄ›tlých vlasů, které jsou vÅ¡ak nejslabÅ¡Ã. SilnÄ›jÅ¡Ã jsou vlasy hnÄ›dé a Äerné, kterých je ménÄ›. NejsilnÄ›jÅ¡Ã jsou vlasy rezavé, ale je jich také nejménÄ›. Barva vlasů je dána pomÄ›rem obsahu 2 druhů kožnÃho barviva - tzv. melaninu. Každý vlas procházà svým vývojem - tzv. vlasovým cyklem, který zaruÄuje neustálou obmÄ›nu vlasového porostu. Aktivnà růstové obdobà (tzv. anagennÃ) trvá až 5 let, po 14 dnech pÅ™echodného (katagennÃho) pÅ™echázà do 3-mÄ›sÃÄnÃho klidového (telogennÃho) stadia, na jehož konci vlas vypadne. V té dobÄ› již z vlasového mÃÅ¡ku vyrůstá vlas nový. Řasy se mÄ›nà rychleji, a to 1x za 3 - 5 mÄ›sÃců. Ve zdravé kÅ¡tici bývá 85 % vlasů v aktivnà růstové fázi, 15 % v klidové fázi. Aktuálnà situaci lze vyhodnotit pomocà tzv. trichogramu. Jedná se o mikroskopické vyÅ¡etÅ™enà 50-ti vlasů , které se vytrhnou pátý den po umytÃ. Hodnotà se vzhled vlasových stvolů a pomÄ›r jednotlivých vlasů ve fázi anagennÃ, katagennà a telogennÃ. Umožnà nám to posoudit, zda výpad je normálnà nebo naruÅ¡ený.

|